Smart Shopping : Using Unit Pricing to Save Money
Unit Pricing
Unit pricing is the cost per unit (usually ounces) of an item.
Unit price compares only the price, not the quality of ingredients. If two products are otherwise the same, unit price tells which one is cheaper.
Unit price is often printed on a sticker on the shelf at the grocery store. Check to see which supermarkets have unit pricing on the shelves.
Price Per Person
When buying meats, think price per person, not price per pound.
The cost per person for a boneless roast may be less than for a bone-in roast, even if the cost per pound is more.
Sometimes the cost per pound is not listed…to figure out cost per pound: Divide the total cost by the total weight!